روستای سورچه بالا

روستای سورچه بالا

روستای سورچه بالا از روستاهای دهستان کرکوند بخش مرکزی شهرستان مبارکه است که در فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر مبارکه واقع شده است. ارتفاع از سطح دریا در روستای سورچه بالا ۱۶۹۵ کیلومتر از سطح آب های آزاد می باشد و در موقعیت جغرافیایی ۲۰ دقیقه و ۳۲ دقیقه عرض جغرافیایی و ۴۰ درجه و ۵۱ دقیقه طول شرقی واقع شده است. از نظر طبیعی این روستا در دشت واقع شده است و عوارض طبیعی خاص در اطراف آن وجود ندارد. روستای سوررچه بالا از شمال به جاده زرین شهر مبارکه، از جنوب به اراضی حسن آباد تندبیدکان، از شرق به اراضی حاصل آباد- سورچه پایین و محمد آباد و از غرب به اراضی الله آباد محدود می گردد.

هسته اولیه روستا که اکنون در قسمت شمالی آن در راه شریانی روستا واقع شده است در واقع قلعه ای بوده است که اکنون در قسمت مخرویه وجود دارد که قدمت آن نزدیک به ۱۰۰ سال عنوان گردیده است. طبق تحقیقات به عمل آمده

تاریخچه روستای سورچه بالا

بررسی و مستندات نشان می دهد که هسته اولیه روستای سورچه بالا که اکنون در قسمت شمالی و جاده ورودی روستا واقع شده است در واقع قلعه ای بوده است که اکنون در قسمت مخروبه روستا وجود دارد که قدمت آن نزدیک به ۱۰۰ سال عنوان گردیده است.

وجه تسمیه روستای سورچه بالا

هسته اولیه روستا که اکنون در قسمت شمالی آن در راه شریانی روستا واقع شده است در واقع قلعه ای بوده است که اکنون در قسمت مخرویه وجود دارد که قدمت آن نزدیک به ۱۰۰ سال عنوان گردیده است. طبق تحقیقات به عمل آمده سورجه از لغت سورچی به معنای درشکه چی گرفته شده است و فردی که این روستا را بنا نهاده است درشکه چی یک خان بوده است که روستا بنام او سورچه نامیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

12 + سیزده =

فهرست